Fenkoli ja selleri salat punase sibulaga

Ei mäletagi millal siia viimati mõnest salatist kirjutatud sai. Suvel? Ilmselt küll. Talvel on õldse vähe neid salateid, mis tõesti isutavad. Kindlasti ei kuulu nende hulka, vähemasti minu puhul, lehtsalati või muude õrnade roheliste lehekeste põhjal kerged ja õrnad salatid. Jääsalat tomatitega keset jaanuari – aitäh, aga pigem mitte.
Köögiviljaosakonnas lahtiste silmadega ringi vaadates leiab peale klassikalise aastaringse lehtsalat-tomat-kurk trio ka selliseid köögivilju, mis sobivad suurepäraselt salatimaterjaliks just talvel. Nagu näiteks sellesama salati fenkolimugulad ja sellerivarred.

fenkoli ja selleri salat

Mõlemad, nii fenkol kui seller, on hästi krõmpsuva ja mahlase olemusega. Salat on maitselt päris tugev ja särtsakas, sobides eelkõige neile, kes armastavad äkilisemaid maitseid.
Kui sellele samale salatile lisada veel mahendamiseks magusat pirni, kreemisemaks nüansiks juustu, ja lisakrõmpsuks Kreeka pähkleid, sobib ta täitsa omaette toiduks. Niisama on ta aga vägagi sobiv lisand näiteks ahjus küpsetatud rasvasemale sealihatükile või searibidele. Ja fenkoli aniisimaitse passib teadupärast kenasti kala juurde. Allpool retsepti kõrval oleval pildil ongi seesama salat, aga hoopis soojana!, tursa lisandiks – no küll oli hea kombo!
Kala juurde mõeldud salati kuumutasin pannil nii 5 minuti vältel läbi – fenkol, seller ning sibul pehmenesid veidi ja nii sai sellestsamast salatist hästi mõnus ja tervislik soe köögiviljalisand kala juurde. Nii et külmalt või soojalt – igatpidi on see salat üks mõnus talvine vitamiinipomm. Retsepti järgi tehes tuleb salatit päris suur kausitäis. Kui sööjaid on vähem, valmista väiksem kogus. Ja kui jääbki värskelt söömisest üle, siis nagu juba kirjutasin, võib salatit järgmisel päeval pannil soojendades valmistada hoopis uue toidu.

fenkoli-sellerisalat

Fenkoli ja selleri salat punase sibulaga

3 väiksemat fenkolit
4 sellerivart
1 punane sibul
suur peotäis hakitud siledalehelist peterselli
Kaste:
0,5 dl oliiviõli
0,25-0,5 dl sidrunimahla
meresoola, värskelt jahvatatud musta pipart

Eemalda fenkolilt alumine “kand” ja varred. Viiluta mugul õhukeselt. Lõika ka sellerivarred väikese diagonaali all viiludeks. Kui sul on sellerivarte külses ilusad lehed, võid neidki koos petersellilehtedega salatis kasutada. Sama lugu õrnade tillilaadsete fenkolivõrsetega – soovi korral lisa needki salatisse. Sibul lõika piki pooleks, seejärel viiluta. Tõsta kõik köögiviljad suurde kaussi, lisa hakitud petersell. Nirista peale õli ja sidrunimahl. Reguleeri sidrunimahla kogust oma maitse-eelistuste järgi. Mulle meeldib see salat üsna hapukana, nii et sidrunimahla läheb oliiviõliga võrdses koguses. Maitsesta soola ja pipraga, sega korralikult läbi.