Kiire kimchi

quick kimchi
Kimchi on teadupärast üks Korea köögi alustalasid ja kingitus ülejäänud maailmale. Terav-hapu lisand on Koreas nii söögikohtades kui kodudes laual igal toidukorral. Teda süüakse eelroana, pearoogade lisandiks, riisiga, nuudliroogades, supis jne. Ühesõnaga, kõikjal ja alati. Tegu on põhimõtteliselt vürtsika hapendatud köögiviljaga, mis valmib 1-3 nädalaga maitseainesegus fermenteerudes. Ma Koreas ise käinud ei ole ning päris originaal seni veel maitsmata, mingi aimu kimchist saab aga meie Korea söögikohtadest. Ka konserveeritult müüdav kimchi on mu meelest ka täiesti sõltuvusttekitavalt hea (saab Umami veebipoest näiteks).  Kimchid tehakse Koreas kapsast, kurgist, rohelise sibulast, valgest redisest jne. Kõige levinum on siiski Hiina kapsa kimchi. Soovitan lugeda lisaks Martin Hansoni pikemat kimchi-teemalist lugu siit.
See wannabe-kimchi siin on tegelikult rohkem nagu kiire aasiapärane salat. Hapendumiseks talle aega ei anta, seega autentseks kimchiks on tal veel arenguruumi. Ehkki tegelikult, ma arvan, ei peagi ta kusagile arenema ja on niimoodi lihtsa aasiapärase lisandina ka tõeliselt maitsev! Ja tervislik – vaatamata sellele, et koostisaineks on põhimõtteliselt vaid kerge köögivili, on ta tänu terava-hapu-magusa kooslusele täiesti päris toit ja pakub suure maitsenaudingu. Nii saab ka kergest toidust korraliku täiskõhutunde. Mina pistan seda otse purgist, niisama. Sobib ka suurepäraselt liha, kala, riisi- või nuudliroogade juurde aasiapärast touchi andma.
 Retsept “Kiireisen kimchi” jäi mulle silma kunagi Ruoka ja Viinist. Otsisin ta nüüd uuesti, kui mingitel segastel asjaoludel sattus mu koju Hiina kapsas, taas üles. Hiina kapsa realiseerimiseks tundus ainuvõimalikuna see kiire kimchi siis lõpuks ära proovida.
Kiire kimchi
kahele-kolmele
400 g Hiina kapsast
2 tl soola
1 suur küüslauguküüs
2 tl riivitud ingverit
1 tl tšillihelbeid (või taluvuse ja maitse järgi)
2 tl suhkrut
1 sl kalakastet
1 sl riisiäädikat
1 sl seesamiseemneid
3 pikka rohelise sibula vart
Lõika hiina kapsas pikuti sektoriteks. Need lõika omakorda paari-kolme sentimeetri laiusteks tükkideks. Tõsta kaosas suurele sõelale. Raputa peale sool. Sega läbi, kergelt kätega muljudes, et kapsas pehmeneks. Lase seista 3 tundi. Sega vahepeal. Nii näeb ette juhend. Mul läks nii, et tegin vahepeal tööd ja käisin trennis ja nii see kapsas jäi sinna seisma, täitsa segamata, 5-ks tunniks. Vaeseke. Ei juhtunud taga muidugi midagi, aga 3 on ilmselt ikkagi täitsa paras aeg.
Kui aeg möödas, on kapsas soola mõjul läinud märjaks, pehmemaks ja “kukkunud kokku”. Loputa kapsas külma vee all sõelal. Vajuta tast üleliigne vesi käte või köögipaberi vahel välja. Tõsta kaussi.
Nüüd valmista maitsepasta või kaste või kuidas iganes soov seda nimetada, ühesõnaga see, mis annab kapsale maitse. Seda võib teha kas elektrilises purustajas või uhmris. Purustajaga on kõik väga lihtne – tõsta vajalik sisse ja lase kõik lihtsalt ühtlaseks massiks. Uhmris tehes tõsta kõigepealt sinna küüslauk, ingver, tšillihelbed ning suhkur. Hõõru pastaks. Lisa kalakaste ja riisiäädikas, sega läbi.
Haki sibul.
Rösti seesamiseemneid kuival (st rasvaineta) kuumal pannil minutijagu, kuni nad saavad veidi tooni. See käib kiiresti, ettevaatust, et pisikesi seemnekesi kõrbema ei lase.
Sega kapsalehed, kaste, roheline sibul ja seesamiseemned. Tõsta purki või kaussi ja lase enne söömist veel kaane all vähemalt tund aega maitsestuda.
quick kimchi