Mustsõstranaps

homemade blackcurrant liqueur

Augusti algul põõsalt musti sõstraid korjates ei olnud mu mõtted aastalõpu ega uue alguse juures. Mkmm. Samuti ei teinud ma neid suviseid pilte, planeerides pool aastat ette seda postitust. Kaugel sellest. Lihtsalt need mustad sõstrad olid nii head. Lemmikmarjad, oma põõsalt! Ja häid asju tuleb ju ikka jäädvustada, et pärast oleks tore vaadata ja meenutada.
Ja allpool olev terrassi äärel üles võetud purgistatud marjad-suhkur-viin nägi ka liiga hea välja, et seda suvel oma FB seinale riputamata jätta. Eriti arvestades, et tegin jõulunapsu ise oma marjadest esimest korda.  Purgipilt sai siis peamiselt edvistamiseks tehtud:)
Kurnamise ajal juba mõtlesin, et sellest joogist võib täitsa asja saada. Tegin kurnamisest pildid, et kui pärast retsepti juurde tarvis, on hea võtta. Ja et lõpuks olid juba olemas suvel nii napsu algmaterjalist ehk siis mustadest sõstardest pildid kui ka jäädvustus sellest, kuidas “kõik algas” ehk see 3-liitrine purk terrassil, mõtlesin, et uue, 2014. aasta alustuseks sobiks ju selline “kaua tehtud kangekene” postitus päris kenasti.
Märjuke ise sai ka mõnus! Aastalõpu piduõhtusöökide lõpetamiseks igati sobiv väike pits valada ja tuletada meelde, kui äge aasta on ikka olnud. Lisaks õhtu lõpetuseks limpsimisele saab mustsõstranapsu vehuveiniga segades täitsa toreda tervitusjoogi.
Kindlasti panen järgmisel suvel taas mõned purgitäied hakkama. Kindlasti tahaks proovida ka astelpaju ja jõhvikat.
Et meelest ei läheks, kuidas tehtud sai ja neile, kes ka arvavad samuti, et isetehtud ja tasa-targu valmiv naps oleks vastalanud aasta lõpul (küll see ka kätte jõuab, mida vanem oled, seda kiiremini) limpsimiseks päris vahva, olgu kirja pandud ka “retsept”.

homemade blackcurrant liqueur
Tõstsin kolmeliitrisesse purki pool kilo suhkrut (olenevalt sellest, kui magusat napsu tahad võid kasutada kuni kilo suhkrut). Valasin peale liitri viina. Täitsin purgi marjadega. Keerasin kaane peale ja tõstsin neljaks kuuks pimedasse kappi seisma. Siis kui meelde tuli, nii kord paari nädala jooksul, loksutasin ja keerutasin purki õrnalt, et põhjasolev suhkur paremini lahustuks.

homemade blackcurrant liqueur
10. august 2013
Järgmise aktsiooni käigus, mis toimus detsembri alguses, kurnasin joogi läbi kahekordse marli ja villisin pudelitesse:

homemade blackcurrant liqueur
homemade blackcurrant liqueur
10. detsember 2013
Ma viskasin marjad ära. Pärast muidugi kahetsesin, kui avastasin, et minust targemad leidsid neile igati nutika kasutusviisi. Järgmisel aastal siis lähevad kui mitte just jõulukeeksi, siis mõne muu koogi sisse.
Pudelid ladusin jälle pimedasse kappi. Kui kohe villimise päeval on napsu maitse üsna äkiline ja viin justkui käiks kõigest muust üle, siis mõnenädalase seismise järel mekk maheneb ja maitsed ühtlustuvad.
homemade blackcurrant liqueur

Ilusat, rõõmsat ja õnnelikku uut aastat! Kõige suuremad ja ehedamad ilu, rõõm ja õnn peidavad ennast lähemal kui arvame. Kõige igapäevasemates ja esmapilgul tavalistes ning harjumuspärastes kohtades, olukordades, inimestes.
Soovin kõigile, ka iseendale,  oskust ja tahtmist neid igapäevases pealiskaudsuses ja pidevas võidujooksus (isekaeiteakuhuagaikkatormansestkõikteevadnii) näha ja ära tunda.