Tonka ja sidruni jäätis

tonka bean and lemon ice cream
Üha lootusrikkamaks läheb! Eredat päikest täis päevad, kiirelt kahanevad hanged, linnulaul ja sini-sinine meri on asendanud talvise halluse ja tardumuse. KEVAD ei ole enam kaugel!
On jälle aeg! Võiks ju jätkata isamaalise laulu ainetel, et selg sirgu lüüa, aga tegelikult tahtsin öelda midagi hoopis argisemat ja perenaiselikumat, nimelt, et on aeg otsida välja jäätisemasin!
Põhimõtteliselt, olgem ausad, võiks siin pildil olla ükskõik milline jäätis. Välimuselt ei eristu ta suurt tavalisest vanillijäätisest. Ei ole kohe äratuntav ja eriline, nagu näiteks mustsõstrajäätis, šokolaadijäätis või mangojäätis. Aga maitse, oo, see on ikka väga eristuv ja eriline. Kuidas see muudmoodi saakski olla, kui põhiliseks maitseaindjaks on tonka uba. Mulle meeldib küll pigem nimetada seda lihtsalt tonkaks, sest seos oaga on küll perekondlik (tonka kuulub herne ja oaga samasse perekonda Fabacae), aga maitselt on ta ubadest sama kaugel kui jõulud jaanidest. Ja kui mõelda, et mis “oad” veel lisaks tavalistele kaunviljalistele meil olemas on, siis tulevad kohe meelde kohvioad ja vanillikaun (vanilla bean inglise keeles) ja ei ütleks ju kunagi, et tegin kohvioa jäätist või vanillikauna jäätist, onju. Nii et las siis olla tonka.
Tonka on kuulsust koguv ja alles oma laiema võidukäigu esimesi samme tegev vürts. Väike, must ja krimpsus (pildil see mumifitseerunud sitika moodi jupike), on tas aroomi, maitset ja müstikat rohkem, kui üheski teises nn. magusas maitseaines, mida tean. Juta on Umami lehel kirjutanud hea kokkuvõtva ja informatiivse loo selle Lõuna-Ameerika vihmametsadest pärit seemnekese kohta (link asub siin), ma ei hakka seda siinkohal refereerima, lugege ja proovige järgi! Maitse on unustamatu.
Tonka ja sidruni jäätis
umbes 600 ml
  • 3 munakollast
  • 250 ml piima
  • 250 ml 35%-list koort
  • 1 dl suhkrut
  • 1 väike või pool suurt tonka uba, peene riiviga riivitud
  • poole sidruni mahl ja riivitud koor
Klopi paksupõhjalises kastrulis vispliga ühtlaseks munakollased, piim, koor ja suhkur. Lisa riivitud tonka uba (ja riivimisel järele jäänud väike otsajupp), sidrunimahl ja -koor. Kuumuta keskmisel kuumusel pidevalt vispliga segades, kuni segu pakseneb. Selleks kulub 10-15 minutit. Mõtle häid mõtteid, lonksa teed, unista….Ja vaata, et jäätisepõhi keema ei läheks!
Kui segu on heledat värvi ja vedelama hapukoore paksune, tõsta pott tulelt. Lase 30 minutit toatemperatuuril jahtuda. Eemalda riivimisel üle jäänud tonka otsake ja vala segu plastkarpi. Tõsta see umbes 12-ks tunniks külmkappi jahtuma.
Seejärel valmista jäätisemasinaga jäätis. Söö kohe või tõsta karbiga sügavkülma.

tonka bean and lemon ice cream