Aasiahõnguline supp kala, krevettide ja spinatiga

Ega siia retsepti juurde nüüd mingit muud pikka juttu polegi rääkida, kui et jätkan juba aasta algusest blogis valitsenud tervislikumat ja kergemat joont. Sellele 15 minutiga valmivale supile annavad aasiapärase hõngu roheline karripasta, ingver, küüslauk ja sorts kookospiima. Roheline karripasta on mahedam ja vähem tuline kui punane, nii on ka valminud supp mitte eriti tuline, pigem mahe. Aga maitsed on nii head ja puhtad, et ausalt öeldes olekski kahju neid liigse tšilli all tappa. Rauasisalduse poolest on köögiviljade hulgast raske leida spinatile võistlejat. Siin on seda vitamiini- ja mineraalainete pommi paras ports ja nii maitsval moel õnnestub seda “sisse sööta” ka neile, kes muidu spinatist eriti midagi või arva või sellest hoopis suure kaarega ringi käivad. Supis on küll nuudlid, aga riisinuudlid on teadupärast gluteenivabad, nii et toit sobib hästi ka neile, kes peavad või tahavad gluteeni või lihtsalt nisujahu vältida.
Krevetid, mis suppi lähevad, võiksid olla toored, st eelkeetmata. Kui kasutad külmutatud koorimata hiidkrevette, peaksid nad supitegemise jaoks olema juba sulatatud. Eemalda krevetilt koor koos jalgadega nii, et sabaots jääb külge. Lõika seljalt terava noaga piki keha sälk sisse ja eemalda must sooleke. Kooritud krevette kasutades võid nad suppi lisada ka külmutatult, sulavad kuumas vedelikus kiiresti ja tulemuses mingit vahet ei ole võrreldes sulatatud krevettide kasutamisega. Sama tegelikult kala puhul. Muidugi on värske valge kala siin supis superhea, eriti mõnus jääb tursk. Kui aga seda võtta pole, võib vabalt kasutada ka külmutatud kalafileed. Võib eelnevalt sulatada, aga võib lisada ka külmutatult. Tegin sedasama suppi eelmisel aastal ka Terevisioonis, kui keegi soovib tegevust algusest lõpuni videoklipist vaadata ja kuulata, kuidas ma supi tervislikkusest sinna kõrvale targutan, siis palun, video asub siin.

taipärane kala-krevetisupp spinatiga

Aasiahõnguline supp kala, krevettide ja spinatiga

2 sl õli
3-4 sl rohelist karripastat
paarisentimeetrine jupp ingverijuurt
1 küüslauguküüs
400 ml vett
200 ml (pool purki) kookospiima
1,5 sl suhkrut
näpuotsaga soola
200 g tooreid külmutatud hiidkrevette
300 g valge kala fileed (tursk, koha, tilaapia, pangassius vms)
100 g värsket spinatit
2 tl Tai kalakastet
kolmveerandi kuni 1 laimi mahl
värsket koriandrit
lisaks: 125 g lamedaid riisinuudleid
Vala riisinuudlitele keev vesi, lase seista 4-5 minutit. Nõruta ja loputa nuudlid jaheda vee all. Jäta ootele.
Riivi ingverijuur ja küüslauk. Muudest ettevalmistustest pese spinat, tükelda kalafilee soovikohasteks tükkideks. Ma jätan üsna suured tükid, need niikuinii pärast suppi segades ja kaussi tõstes lagunevad.
Kuumuta vokkpannil või poti põhjas õli. Lisa roheline karripasta, ingver ja küüslauk. Kuumuta keskmisel kuumusel segades paar minutit. Hoidu kõrvetamisest, see rikub toidu maitse.
Lisa vesi, kookospiim, suhkur ja sool. Keeda paar minutit. Kui kookospiim kippu tükki tõmbama, vispelda vedelikku. Lisa nüüd krevetid, kalatükid ja spinatilehed. Hetkeks tundub, et spinatit on hiiglama suur hulk, aga see hulk kaob peagi kuumuse mõjul oluliselt väiksemaks. Keeda aeg-ajalt hästi õrnalt segades 7-8 minutit, mitte rohkem. Selle ajaga on mereannid küpsed, aga mitte veel ülekeedetud ja ka spinat “kokku kukkunud”.
Maitsesta supp kalakastme, laimimahla ja värske hakitud koriandriga.
Serveerimiseks pane iga sööja kausi põhja riisinuudleid, neile tõsta supp.

taipärane supp kala, krevettide ja spinatiga