Ebaküdooniad siirupis ja ebaküdooniasukaad-, tort ja muffinid

Ebaküdooniad on nii head! Nagu Ülle oma postituses ütles, saan minagi öelda, et mul on ebaküdooniatest vasikavaimustus :) Ja Koopatibi, kes nendest kuldkollastest aaretest siin kirjutab, ütles mulle vägagi tabavalt, et ma korjaks endale ämma ebaküdooniapõõsa küljest nii palju põhjamaa sidrunikesi kui lubatakse :) Mida ma ka tegin (aitäh ja suured tervitused ämmale! :).
Ebaküdooniad on tervislikud, sisaldades palju c-vitamiini ja tuues tervist külmetusteperioodil. Nende hapu mahl sobib igasse rooga, kuhu tavainimene ka sidrunit paneks. Just sellest lähtuvalt olen mina viimasel ajal katsetanud erinevate roogadega, kuhu ebaküdoonia sobida võiks. (Seetõttu ka veidi hooajaliselt hilinenud postitus.)
Ja tulemused on nüüd siin kirjas. Kuigi ideid on peas veel palju :) Näiteks see moos Ülle postituses kummitab mind pidevalt :D
Kõige klassikalisem viis ebaküdoonia häid omadusi rakendada ja sealhulgas ka ebaküdooniat säilitada, on suhkruga koos ebaküdooniatükkide purki panemine :) Tulemuseks mõnus magushapu siirup, mis näiteks teele imehea maitse annab. Esmalt siis sellest.
Ebaküdooniad siirupis
puhastatud ebaküdooniatükke ja suhkrut 1:1 vahekorras
Alustuseks tuleb ebaküdooniad puhastada ja nad tükkideks/viiludeks lõigata. Puhastamine on ebaküdooniate juures kõige tüütum tegevus üldse. Garanteerin, et näpud on selle tulemusena valusad ja köögi põrand ebaküdooniaseemneid täis. Aga ka tulemus on seda väärt :)
Koopatibi kirjutas oma puhastamiskogemustest siin, tema arvas, et parim on ebaküdooniad risti pooleks lõigata, siis need omakorda neljaks lõigata ning seejärel seemned eemaldada. Tõsi ta on, et nii saab seemned efektiivselt kätte.
Mina lõikasin ebaküdooniad risti pooleks ja siis eemaldasin seemned noaotsaga, tehes käega kaarja liigutuse. Seeläbi saab küll seemned kätte, aga valget seemnekoda mitte täielikult. Samas, kuna eesmärk oli saada siirupit, siis ei leidnud ma seemnekodades mingit takistust. :)
Ebaküdooniapoolikud seemnetest puhtad, viilutasin ma nad köögikombaini abil õhukesteks laastudeks (ega käsitsi noaga lõigates saab ka ju, ma olen sel aastal lihtsalt väga mugav :D ).
Edasi panin ebaküdooniaviilud suhkruga suurde klaaskaussi seisma (1 kg ebaküdooniatükke ja 1kg suhkrut), käies aeg-ajalt massi segamas. Õhtuks oli kogu suhkur sulanud ja seega sain ebaküdoonialaastud ning siirupi puhastesse purkidesse tõsta.
Külmikus on neid purke nüüd mitu: hea külla kostiks viia, hea siirupist morssi teha ja hea teed maitsestada.
Oeh…mõnus :)
Ebaküdooniasukaad
puhastatud ebaküdooniatükke
suhkrut ja vett vahekorras 2:1
Panin suhkru ja külma vee paksupõhjalisele pannile, kuumutasin aeglasel tulel, kuni suhkur sulas. Seejärel lasin siirupi keema, lisasin ebaküdooniatükid ja lasin rahulikul tulel 30 minuit podiseda.
Tõstsin panni tulelt ja lasin ebaküdooniatükkidel siirupis jahtuda. Seejärel tõstsin tükid küpsetuspaberile ja lasin järgmise päevani õhu käes kuivada.
Viimaseks võiks ebaküdooniatükke suhkrus veeretada, et nad üksteise külge kinni ei jääks. Mina seda ei teinud, kuna suhkrustasin ebaküdooniatest lõigatud rattakesi koogi kaunistamiseks. Küpsetistesse sobiva sukaadi tegemiseks lõikaksin ma ebaküdooniad pisikesteks tükkideks, mitte ei viilutaks ratasteks ja kindlasti eemaldaks ma kogu valge seemnekoja, sest see jääb väga kõva!
Sukaad sobib mõnusasti keekside-muffinite sisse ja peale :) Mina näksin vahest niisama ka :)

 

Ebaküdooniavahutort
(inspiratsioon Nami-Nami sidrunikreemitordist. Maitseb hea nii sidruniga kui ka ebaküdooniaga :)
Põhi:
 • 8-10 digestive küpsist
 • 50 g sulavõid
 • Kreem:
 • 4 dl 35%list rõõska koort
 • 300 g toorjuustu
 • 300 ml ebaküdooniamahla (selle saamiseks tuleb ebaküdooniaid riivida ja saadud massist mahl välja pigistada)
 • 400 g kondenspiima

 

Tampisin küpsised pudrunuia abil puruks, lisasin sulavõi ja segasin läbi. Surusin küpsisepuru 24cm läbimõõduga vormi põhja ja panin külma tahenema.
Kreemi tegemiseks segasin omavahel toorjuustu, kondenspiima ja ebaküdooniamahla, viimasena segasin hulka vahustatud rõõsa koore. Valasin segu küpsisepõhjale ja lasin tordil järgmise päevani külmkapis taheneda.
Konsistentsilt jääb tort hästi kreemjas, samas püsib piisavalt koos, et tükke lõigata saaks :)

Ebaküdooniamuffinid

 • 2 muna
 • 1,5 dl suhkrut
 • 2,5 dl nisujahu
 • 1 tl küpsetuspulbrit
 • 1,25 dl ebaküdooniamahla (selle saamiseks tuleb ebaküdooniaid riivida ja saadud massist mahl välja pigistada)
 • 50 g sulavõid
Vahustasin munad suhkruga kohevaks vahuks. Segasin kuivained omavahel, seejärel sõelusin munavahu hulka. Segasin ettevaatlikult sisse ka sulavõi ja ebaküdooniamahla, jaotasin taigna muffinivormidesse ja küpsetasin 200*c juures umbes 15 minutit.
Muffinid on parimad küpsetamise päeval.