Grillitud mais, imelihtne ja maitsev

grillitud mais
Tõepoolest, grillitud mais on üks lihtsamaid ja maitsvamaid suvetoite. Ja mis minu südame eriti soojaks teeb, üks vähestest asjadest, mida sööb hea meelega viimne kui üks suur ja väike tegelane meie perest.
Tegelikult on ju lausa imelik nii lihtsale asjale postitus pühendada ja õpetussõnugi jagada. Aga mäletan liigagi hästi iseennast mõne aasta eest otsimas juhendeid, kuidas seda maisi siis ikkagi grillida ja tegemas igasugu mõtteid lisatrikke, nagu näiteks maisi keetmine enne grillimist, fooliumisse mässimine jms.  Nii et vast leiab keegi, kes varem pole kuldseid tõlvikuid grillil küpsetanud, sellest postitusest innustust ja näeb, et selle maitsva teravilja küpsetamiseks pole vaja muud, kui tõsta tõlvikud tulele ja lihtsalt…grillida!
Hea tulemuse saamiseks peab muidugi mais olema võimalikult värske. Suve teine pool on just see aeg, kui meilegi jõuavad lõuna poolt vastvalminud maisitõlvikud. Sellised, mis on kilesse pakkimata ja mida saab lahtiselt turukastidest valida. Värske maisitõlviku terad on kuldkollased ja pringid, tõlvikud ilusti teradega täidetud, tõlvikut ümbritsevad lehed võimalikult kabeda väljanägemisega.
Grillimine ise on täitsa lapsemäng. Pese tõlvikud. Võid neid ka leotada 15 minutit üleni külma veega kaetult, see aitab saada eriti mahlast tulemust. Raputa seejärel liigsest veest kuivaks. Jäta tõlvikut ümbritsevad lehed külge, need aitavad maisil küpsedes niiskust hoida. Tõsta tõlvikud kuumale grillile ja grilli vahepeal keerates kokku umbes 20-25 minutit, kuni maisiterad on küpsed ja tõlvikulehed hakkavad söestuma. Millegagi vahepeal määrida ega pintseldada ei ole tarvis. Küpsenud maisitera on krõmpsuv ja torgates pritsib temast välja mahla. Ära üle küpseta, siis läheb mais pudruseks.
Kui mais on küps, tõsta grillilt.  Tõlvikut ümbritsevad lehed võid eemaldada, aga kui nad pole väga söestunud, võib need vabalt ka alles jätta. Ma olen teinud tavaliselt nii, et tõmban lehed korraks allapoole, lõikan tõlviku terava noaga tükkideks, siis sätin lehed tagasi ja serveerin maisitükke lehtedelt. Kui lehed eemaldada, siis võib süüa kas tükeldatult või kasvõi tervelt, otsast kinni hoides. Lapsed armastavad seda viimast moodust eriti.
Ahjaa, kõige tähtsam! Enne söömist määri kuum mais kokku võiga, mis sulab koheselt tuliste magusate terade vahel. Või võib olla kas tavaline, ürdi-, küüslaugu või mõni muu maitsevõi, aga selleta ei meki mais pooltki nii hästi, nii et võiga määrimine on kohe täitsa must. Ja peale puista soolahelbeid.
grillitud mais-4