Hernehummus

hernehummus

Vastlapäeva hernesupi eelproovi tehes suutsin (taas) sellises koguses herneid leotada, et neist suppi tehes oleks seda jagunud tervele rügemendile. Rügementi polnud aga parasjagu käepärast, leotatud herneid jäi parasjagu üle ja nendega tuli midagi ette võtta. Tegin hernehummust. Hummus nagu hummus ikka, lihtsalt tavapäraste kikerherneste abil läksid käiku meie oma armsad herned.
Hernehummus sobib hästi dipiks toorestele köögiviljakangidele, samuti paksu või õhukese lavaši või  mõne muu saiaga. Lavašikrõpsude või näkileivaga ka täitsa mõnus näksimine.
Nagu ikka hummuse puhul, on maitseainete kogused soovituslikud. Nii et kui soovid vähem hapukat, lisa vähem sidrunimahla, kui teravamat, uha aga rohkem tšillit sisse. Tahiini (seesamipasta) jätsin seekord lisamata, aga kui purk kodus olemas, võib ju supilusika sedagi hernehummusesse panna.
Kui leotad herneid spetsiaalselt hummuse tarbeks, tuleks siin antud koguse tarbeks kuivatatud herneid võtta 100 grammi. Kata nad rohke külma veega ja leota öö läbi. Leotades kaal kahekordistub.
Hernehummus
200 g leotatud rohelisi kuivatatud herneid
1 küüslauguküüs
2 sl oliiviõli
2 sl sidrunimahla
1 tl vürtsköömneid
0,25-0,5 tl tšillihelbeid või – pulbrit
4-5 sl vett
u 1 tl soola

serveerimiseks: oliiviõli, paprikapulbrit, värsket koriandrit või peterselli

Nõruta ja loputa leotatud herned. Keeda herneid umbes pool tundi vähese soolaga maitsestatud vees. Nõruta ja kuivata kergelt köögipaberi vahel. Surista kõik ained olemasoleva purustava köögimasinaga ühtlaseks massiks. Vett ja soola lisa esialgu veidi vähem, reguleeri nende kogust vastavalt sellele, kui paksu hummust soovid ja kuidas soolasus tundub.
Sööma hakates nirista hummusele peale oliiviõli ja puista veidi paprikapulbrit ning värsket koriandrit või peterselli.