Kartuli-suitsutursavorm

kartuli-suitsutursa vorm
See on äärmiselt isetegevuslik, meelevaldne ja täiesti eestipärane versioon kuulsast lõunapoolse Euroopa roast nimega brandade. Brandade on tegelikult tehtud kuivatatud ja soolatud tursast, võrratust bacalaost. Meil seda saada ei ole. Õiget brandadet saabki teha ainult siis, kui ise kõva ja kuiv valge soolaga kaetud tursafileejurakas kohvris Portugalist või Hispaaniast koju tassida. Või lasta mõnel armsal sõbral endale see tuua. Umbes nii, et sõber ütleb :”Kuule, ma lähen nädalaks puhkusele Portugali (või Hispaaniasse või mujale sinnakanti), on sul äkki mingeid soove sealt?” Mina: “Ah, ma ei tea, ära nüüd hakka tassima. Aga noh, kui just midagi, siis ühe väikese bacalao võid ju tuua.” No ja toidukauge sõber ei tea ju mis see on ja siis läheb poodi ja näeb seal vot selliseid hunnikuid kuivatatud soolaturskadega:

Ja siis sõber kirub nii sind kui oma heasoovlikkust maapõhja, sest olgugi kuivatatud, on see ikkagi kala. Ja kalal, eriti sellisel, mis on seisnud erinevatel põhjustel, on kalalõhn! :)
Brandade ongi siis põhimõtteliselt selline dipp või kreem, mida tehakse bacalaost ehk kuivatatud soolatursast, oliiviõlist, piimast ja kartulitest (viimase lisamine erineb regiooniti). Brandadet süüakse soojendava toiduna talvisel ajal koos röstsaiaga. Tuntud nii Portugalis, Hispaanias, Prantsusmaal kui Itaalias.
See tore vormitoit siin sisaldab samuti turska, kartuleid, piima ja oliiviõli. Ta ei ole brandade, aga on sellest inspireeritud ja samuti väga-väga maitsev! Suitsuturska on meil isegi tavalise supermarketi kalaletis pea kogu aeg saada, nii et toorainega ei peaks mingeid probleeme olema. Soovitan kindlasti proovida, tegu on tõeliselt maitsva vormiroaga, mis on ühtaegu nii maavillane kui vahemeresugemetega. Selline kosmopoliitne vormike.

Kartuli-suitsutursavorm
neljale

400 g kartulit
400 g suitsuturska
2 küüslauguküünt
50 ml oliiviõli
2 muna
u 1 dl kuuma piima
2 sl hakitud rohelist sibulat
musta pipart

Koori ja tükelda kartulid. Keeda pehmeks. Tambi kuumalt katki. Haki küüslauguküüned. Kuumuta pannil oliiviõli, hauta küüslauk selles vaiksel tulel helekollaseks. Jälgi, et kõrbema ei läheks! Jahuta veidi ja vala õli koos küüslauguga tambitud kartulitele.
Puhasta suitsutursk nahast ja luudest. Haki kalaliha peeneks. Sega koos rohelise sibula ja lahtiklopitud munadega kartulimassile. Lisa kuuma piima nii palju, et segu saaks vedelama kartulipudru konsistentsi. Vala suurde ahjuvormi või 4 väiksesse portsjonivormi ja küpseta 200 kraadi juures 15 minutit, kuni roog on kuldne.
Jahvata peale pipart. Paku kõrvale röstsaia.

Retsept on ilmunud ka Eesti kartuli veebilehel, kus rohkelt teisigi põnevaid toite, mis sisladavad meie armast rahvusmugulat.