Tai moodi grillitud sealiha vardad

Nüüd võib vist küll öelda, et lõpuks on see kauaoodatud suvi kohal. Suvega seoses kerkib vähemalt minul kohe silmade ette mahlakas roheline muru ja sellel tossav suur grillatribuut! Ja mitte ainult minul – Henri unistab juba pikemat aega sellest, kuidas enamus pere toidukordi otse särisevalt grillilt tulevad. Grillimõtteid keerleb minu peas juba igasuguseid ja vaatamata sellele, et selle õige grilli juurde alles paari nädala pärast jõuame, on mõned neist mõtetest juba ka reaalsuseks saanud. Tänagi jagan teiega ühte mõnusat grillretsepti, mis minu jaoks on pärit paari aasta tagusest ajast, kui mõnda aega Tais pesitsesime ja pea iga päev omale midagi tänavate äärtesse üles seatud särisevatelt grillidelt õhtu(või miks mitte ka hommiku)söögiks valisime, nimelt grillitud sealiha vardad ehk moo ping.

Thai grilled pork skewers

 
Aga sellest natukese aja pärast, pärast seda, kui olen paar sõna kirjutanud ka ühest teisest asjast, mis mul seoses ühe ilusa suvega kohe pähe tuleb ja see on piknik. Õnneks koosneb terve meie pere suurtest pikniku austajatest, nii et idee piknikku korraldada võetakse alati vastu rõõmuovatsioonidega. Seekord aga ei olnud idee hoopiski mitte minu oma, vaid paar nädala eest emadepäevahommikul laulsid Henri ja Mann mu üles, kinkisid lilli ja minu lemmikkomme (nendeks on muide kirss šokolaadis) ning Mann andis kaardi ja ühe oma joonistatud pildi, millelt pidin ära aimama, milline on mulle mõeldud emadepäevakink. Pildil pidasime meie kolm ühte mõnusat piknikku ja see mõte meeldis mulle väga. Ilm mängis meile aga vingerpussi, nii et pidimelausa kaks nädalat ootama, peaaegu juba prantslaste emadepäevani , ehk 3. maini, ootama, et seda head plaani ellu viia. Üleeile oligi lõpuks kõik vajalik olemas – soe ja päikseline ilm ning koolist-töölt vaba päev samuti. Sissejuhatuseks käisime kõik koos kord aastas toimuval briti naiste korraldatud car boot sale´l, ehk siis sellisel laadal, kui inimesed oma ebavajalikud asjad maha müüvad. Oi kuidas mulle meeldivad sellised pudi-padi laadad, pealegi on briti naistel hea maitse ja nad on kokku ostnud enamasti väga kvaliteetseid asju, mida on ütlemata tore endale paari euroga soetada. Üks naljakas asi jäi ka silma, nimelt müüs pea iga pere muuhulgas ka raclette´i masinat. Tegelikult on tegu jube laheda asjaga, mille ülemisel korrusel saab küpsetada liha vms ja alumisele käivad iga sööja jaoks väiksed pannid, mille sees saab juustu küpsetada. Aga ma arvan, et asi on selles, et masin võtab jube palju ruumi ja sellepärast pannakse see kuhugi kapi otsa ja ei leia seetõttu kuigi tihti kasutust. No igatahes kui kellelgi on sellist vidinat vaja, siis tundub see briti naiste üritus selle ostmiseks parim koht olevat.

Picnic on the banks of Mosel 4

 

Peale laata läksimegi kauaoodatud piknikule. Kuna minul kui päevakangelasel lubati koht valida, siis avaldasin soovi minna piknikule Moseli jõe kaldale. Mulle lihtsalt kohutavalt meeldib see roheliste kallastega jõgi, kus ujuvad luiged, haned ja pardid ning mille kaldal istudes ja veidi pead keerates näed mööda mäenõlvasid kõrguvaid viinamarjaväljasid. Piknik oli korralikult ette valmistatud, kaasas suured vaibad, padjad, Mannile joonistamist-mängimist, meile juturaamat, mida ette lugeda ja muidugi terve hulk hõrgutisi ning vahuvein mustsõstralisandiga. Seal vaipadel lesides ja möödunud emadepäeva tähistades jõudiski vist mulle päriselt kohale, et aasta kõige kaifim aeg, suvi, on käes! Suur tänu mu kallistele Henrile ja Mannile nii imelise päeva eest!
Ilusat suve ka teile kõigile ja maitsvaid grillielamusi. Loodetavasti jagan neid selle suve jooksul nii mõnelgi korral kas siinsamas või Umami kodulehel ka teiega!
Sealiha varraste jaoks läheb vaja:
  • 500 g sea kaelakarbonaadi
  • 2 spl kalakastet
  • 4 küüslaugu küünt
  • peotäis värsket koriandrit
  • 1 spl sojakastet
  • 1 spl austrikastet (võib ka välja jätta)
  • näpuotsaga soodat
  • 2 spl (palmi)suhkrut
  • 1 tl soola
  • 0,5 tl valget pipart
  • väikseid bambusest grillvardaid
  • pintseldamiseks kookospiima
Tee nii:
Purusta saumikseriga või uhmris küüslauk, valge pipar ja koriander. Sega juurde kalakaste, sojakaste, austrikaste, sool ja suhkur. Lõika sealiha paksudeks viiludeks ja viilud omakorda umbes 3 cm laiusteks pikkadeks ribadeks. Sega liha ribad marinaadiga, kata kaane või toidukilega ja jäta paariks tunniks külmkappi marineeruma. Veel parem, kui jätad liha külma terveks ööks.
Umbes poos tundi enne grillimist pane bambusvardad vette likku, et nad grillimise ajal põlema ei läheks. Kui vardad on piisavalt ligunenud, aja iga varras pikku pidi ühe lihariba sisse. Grilli vardaid nii, et liha mõlemalt poolt kuldseks küpseks. Pintselda grillimise ajal liha mitu korda mõlemalt poolt kookospiimaga.
Serveeri soojalt mõne meelepärase kastmega – näiteks magusa tšillikastmega või teravamate maitsete austajatele soovitan hoopis sriracha kastet. Moo pingi juurde käib ka spetsiaalne kaste Nam Jim Moo Ping, aga sellest juba teine kord.