Tikritšatni

tikritšatni
Sel aastal olid meie tikripõõsad täitsa hullunud, nii palju marju pole varem kunagi olnud. Paar päeva tagasi sai torisevate laste kaasabil (toksad orgivad ju!) põõsad tühjaks tehtud. Nii punased kui kollased marjad. Oma jao sai sügavkülm, osadest keetsin lihtsalt tikrimoosi – see on minu ema lemmikmoos- ja osadest vürtsmoosi ehk tšatnit.

Tikrid sobivad tšatni tegemiseks imehästi oma hapukuse ja tugeva tekstuuri tõttu. Tšatnis lähevad tikrid küll pehmeks, kuid jäävad siiski terveks. Vürtsmoos võikski tükiline olla, mitte ühtlane püree, seega on tikrid siia super valik.
Tegin tšatni punastest tikritest, sestap ka värv tumepunane. Oma osa annab värvile muidugi ka punase veini äädikas. Kollastest tikritest valmib kindlasti täpselt sama maitsev tšatni, värv lihtsalt jääb heledam.
Vürtsmoosi keetmine on ses mõttes vahva tegevus, et võib loovusel lasta ringi lipata ja maitsestada oma moos ju selliste vürtsidega, nagu kõige enam meele järgi on. Ma tahtsin kindlasti tikrite seltsi poetada ingverit, tšillit, krõmpsuvaid sinepiseemneid,  muu kõik leidis tee potti töö käigus. Kui on käepärast värsket ingverit, võib loomulikult ingveripulbri selle vastu vahetada ja tšatnisse riivida värsket kraami. Maal olles tuleb läbi ajada sellega, mis kapis on ja tegelikult annab ka ingveripulber täitsa parasjagu soojendavat ingverimekki välja.
Vürtsikas-hapukas hoidis sobib imeliselt erinevate liharoogade-vorstide, näiteks kana, sealiha ja verivorsti kõrvale ning juustude ja küpsiste kaaslaseks. See on muidugi mu isiklik kiiks, aga eelistan läilavõitu maasikamoosile iga kell tšatnit ka oma pühapäevastel pannkookidel:)

Tikritšatni
1,2 l

1 kg tikreid
1 sibul
peotäis kuivatatud jõhvikaid või rosinaid
0,5 dl vett
1 tl jahvatatud kardemoni
7 vürtsitera
10 pipratera
1,5 tl ingveripulbrit
1 tl tšillihelbeid
2 tl sinepiseemneid
350 g moosisuhkrut
0,5 dl punase veini äädikat

Viiluta sibul õhukeselt või haki. Puhasta tikrid otstest. Tõsta kõik ained suurde potti, sega läbi. Kuumuta vaikselt keema ja lase ilma kaaneta podiseda 15 minutit. Riisu tekkinud vaht. Purgista kuumalt. Seistes vürtsid tugevnevad ja maitsed ühtlustuvad, nii et kui kannatad, oota nädalake purgi avamisega.
Steriilselt purgistatud tšatnit võid hoida kuni avamiseni toatemperatuuril. Muul juhul külmkapis.

tikritšatni
tikritšatni

Koostööpostitus D-kokaraamatuga