Tomati, kurgi ja avokaado salat

tomati-kurgi-avokaadosalat

Tomateid ja kurke jagub veel korralikult. Tänagi korjasin kasvuhoonest ja peenralt korvitäied mõlemat. Ei saa öelda, et mul kuidagi nende söömisest küll hakkaks saama. Sest aeg, kui meie omad tomatid ja kurgid ongi just need maailma parimad, on vaid paar-kolm kuud tervest aastast. Ja siis hakkame jälle suve ootama. Talvised väljamaa tomatid ja kunstvalguses kasvanud kurgid ei saa ligilähedalegi praegustele. Nii et ahmigem siis veel värskete köögiviljade maitseid endasse, seniks kuni jagub.

Seda ülimalt maitsvat salatit kutsume meie oma peres Mauritiuse salatiks. Põhjus on lihtne – sõime seda esimest korda palju aastaid tagasi Mauritiuse saarel.Värskeid just nopitud vilju puhastati, tükeldati ja segati kokku otse rannaliivale asetatud lõikelaual. Eestis kaubanduses ei teatud tollal veel avokaadost midagi. Salat, mis oli ühest küljest tuttavlik ja kodune tänu tomatile ja kurgile, teisalt eksootiline tänu avokaadole, laimile ja koriandrile, sööbis mu maitsemeeltesse. Hiljem,  kui avokaado meilgi popiks sai, nägin muidugi mitmeid taoliste salatite retsepte ja sain siis rahulovalt tõdeda, et jaa-jaa, seilasime-teame :)

Et avokaado on toitev ja energiarikas, täidab salat kõhtu päris korralikult. Tervisepommist salat sobibki täiesti omaette eineks. Samas on ta ka mõnus liha või kala kõrval. Salati maitses mängib lisaks avokaadole ja suvistele tomatitele-kurkidele suurt rolli kuldne kolmik punane sibul-laim-koriander. Kui koriander kohe üldse ei meeldi või ole seda saada, asenda koriander ja laim lihtsalt peterselli ja sidruniga.

Tomati, kurgi ja avokaado salat ehk Mauritiuse salat
kolmele

1 suur tomat
1 avokaado
1 lühike kurk
pool punast sibulat
pundike värsket koriandrit
1 sl laimimahla
2 sl oliiviõli
soola ja pipart

Tükelda tomat, avokaado ja kurk kuubikuteks. Haki punane sibul ja koriander. Tõsta kõik köögiviljad kaussi, nirista peale laimimahl ja oliiviõli. Maitsesta soola ja pipraga, sega korralikult läbi.