Pähklise besee ja kohupiimakreemiga maasikakook
Pean ausalt ütlema, et röstitud pähklitega krõbe besee maasikate ja vanillise kohupiimakreemiga on üks ülimalt hea kombo! Kohe selline, et minusugune magusasõber võtab kolm tükki :) Paigas on nii magusus kui ka hape, nii krõbedus kui ka kreemjas tekstuur – mida veel ühe magustoidu puhul tahta oskaks!?! Lisaks veel pruunist suhkrust saadav kerge karamellisus ja röstitud metspähklite iseloomukas maitsenüanss … ohhh! :)
Praegu, aasta parimal ehk kodumaiste maasikate valmimise ajal, tasub seda beseekooki valmistada loomulikult nendega või miks mitte ka koduaia värskete kirsside v murelitega, mõne nädala pärast aga juba Eesti mustikate või vaarikatega. Talvel tegin beseekooki ükskord kompotikirssidega, millest keetsin juurde kastme. Kui kastet teha ei viitsi, siis võib kasutada lihtsalt nõrutatud kompotikirsse.
Soovitan kooki valmistada suurema seltskonna puhul kohe kaks tükki. Teoreetiliselt jätkub ühest koogist 6-8 inimesele, praktikas aga neljale ja seda ka juhul, kui kõht on enne täis söödud …
Kui soovid krõbedate beseedega maiust, siis “lao” see kokku vahetult enne serveerimist. Koogi võib teha lõplikult valmis ka mõned tunnid enne söömist, kuid siis on alumine kiht pisut ehk nätskem, kuid väga hea on see muidugi ikka ja samas ongi kooki kergem lõigata ;-)
Beseed võid valmis küpsetada eelmisel päeval, hoia neid siis õhukindlalt suletud karbis nii, et küpsetuspaber on vahel. Kreemigi võid varem valmis teha, et õhtul enne söömist oleks vaid koogi kokkupaneku “vaev”, mis koos maasikate tükeldamisega võtab aega u 5 minutit.
Minu retsept ilmus ka D-kokaraamatus.
Beseepõhjad:
80 g röstitud metspähkleid
4 suurt munavalget
100 g peen- või tuhksuhkrut
70 g heledat muscovado’t
0,5 tl (valge veini) äädikat
1 tl maisitärklist
Kreem:
150 g toasooja toorjuustu
3 sl peen- või tuhksuhkrut
1 sl vanillisuhkrut
200 g vanillikohupiima
u 500 g maasikaid vm marju (nt vaarikaid, mustikaid)

