tagurpidi ploomikook
nii hea, et inimesed leiavad retseptid ja siis need ka kirja panevad;) mina tegin sellesama koogikese küll ainult ploomidega, aga umbehää oli ta ikka…
tagurpidi ploomikook
tainas:
150 g toatemperatuuril võid
2 dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut
2 muna, ka toatemperatuuril
3 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
tiba soola
0,5 dl hapukoort
u 500g ploome või niipalju, et poolikud ploomid kataksid vormipõhja
u 300g mustikaid
80g võid
2dl suhkrut
Kuumuta ahi 180 kraadini. Tee katte jaoks mõeldud võikogus väikesteks tükkideks ja pudista vormipõhja, puista peale suhkur. Pane ahju ja lase võil ära sulada. Sega lusikaga, nii et tekiks ühtlane mass ja suhkrukristalle näha ei oleks. Pese ploomid, poolita need ja eemalda kivid. Lao ploomid vormi põhja, lõikepind allpool. Sega kokku tainas. Selleks mikserda või ja suhkur-vanillisuhkur, lisa ükshaaval munad, samal ajal ikka kogu aeg vahustades. Sega kokku jahu, sool, küpsetuspulber ja lisa see segades või-munasegule. Lõpuks keeruta sisse ka hapukoor.
Tõsta ploomidele peale tainas ja lükka see lusikaseljaga ühtlaselt laiali. Küpseta ahju alumisel kolmandikul ca 40 minutit, või niikaua, kuni kook on kuni keskkohani tahenenud ja puutikuga torgates viimane puhtaks jääb. Valmis koogil lase umbes veerand tundi vormis seista, seejärel käi vormi ääred mitte väga terava noaga üle, et kook kindlalt ikka vormist välja saaks. Siis aseta vormile serveerimisalus ja keera kook alusele. Tee kindlaks, et kook on ikka korralikult vormist välja kukkunud, seejärel aseta vorm jälle koogile ja lase jahtuda.