Kuulus Rootsi šokolaadikook Kladdkaka
Juuni esimesel nädalavahetusel käisime Stockholmis gurmeereisil, mis oli hoolimata külmast ilmast ning pidevast paduvihmast tõeliselt tore. Marju on juba väga põhjalikult sellest reisist kirjutanud, Katrin ja Piret ka. Ainuüksi pildid kõigi nende kolme loo juures on lihtsalt niiiiiiiiii ilusad, et tasub neid postitusi kasvõi lihtsalt vaadata, kui lugeda ei jõua;-)
Kõik laupäeva õhtul võõrustajate poolt valmistatud suupisted olid muidugi hästi maitsvad, aga “kummitama” jäi meid kõiki just toiduajakirjanik ja toitumisspetsialisti Anna Sjögreni küpsetatud traditsiooniline kook kladdkaka, mis on rootslaste üks lemmikuid. Kui koostisosade järgi võiks eeldada midagi keeksilaadset ja kuiva, siis tegelikult on kook pehme, niiske ja suussulav. Selle küpsetise omapära seisneb selles, et koostises ei ole kergitusaineid. Tõeliselt hea, eriti kui natukene alkoholi ja kohvi lisada;-) Kladdkaka tegemisõpetus on pärit siit ja pidi olema Arla veebilehel kõige otsitum retsept.
Mina muidugi tegin retseptis juba väikesed muudatused, kasutades nisujahu asemel rukkijahu (sobis väga hästi), lisasin kirsilikööri ja tegelikult suhkrukogust soovitan ka natukene vähendada – ma ise panen edaspidi 225 g asemel 200 g.
Eriti heaks teevad šokolaadikoogi lisandid, sest koogis endas midagi hapukat ei ole, mistõttu sobivad siia juurde ideaalselt igasugused värsked marjad ja toormoosid, nt maasika oma, samuti vaniljekaste v -jäätis. Mündilehtedega soovitan veel värskust juurde anda ning ongi jube hea ja lihtne magustoit valmis. Ja võid kindel olla, et vähemalt üks inimene seltskonnast küsib pärast retsepti;-)
- 100 g võid
- 2,5 dl (225 g) suhkrut (pool sellest tume muscovado)
- 2 muna
- 90 g nisujahu (kasutasin rukkijahu)
- 45 g kakaopulbrit
- 2 tl vaniljesuhkrut
Soovi korral võid lisada:
- 2 spl alkoholi (nt cointreau, frangelico vm)
- 2 spl kanget külma kohvi
- hakitud pähkleid v mandleid ja/või šokolaaditükke
Sulata või ja lase sellel u 10 minutit jahtuda. Lisa suhkur ja munad ning sega ühtlaseks. Sega jahu kakaopulbri ja vaniljesuhkruga ning lisa seejärel läbi sõela ülejäänud tainale. Sega ühtlaseks ja lisa meelepärased lisandid – mina panin seekord 2 spl kirsilikööri. Tõsta tainas võitatud ja jahuga (sobib ka mandlijahu) ülepuistatud v küpsetuspaberiga kaetud 24 cm läbimõõduga vormi ning küpseta 175 kraadi juures u 18-20 minutit.
