Pehme ürdisai (gluteenivaba)
Olen ürtidega saia valmistanud väga palju kordi, sest see on imeliselt lihtne ja kiire ning sealjuures ka väga hea :) Asjade kokkusegamine võtab reeglina aega u 5 minutit (ok, koos kõigi koostisosade väljaotsimise ja pärast kappidesse tagasi panekuga kulub max 10 minutit), niiet raske on sellele saiale konkurente leida ;-)
Olen seda küpsetanud nii värske tüümiani ja rosmariiniga kui ka neist ainult ühega. Kui sul aga kumbagi kodus pole, siis lisa nt 1 sl kuivatatud tüümiani või punet. Samas võid aga ürdid ka täitsa ära jätta. Enamasti segasin tainasse peotäie päevalilleseemneid ja teise kõrvitsaseemneid, samuti sobivad hakitud pähklid, mandlid ja linaseemned.
Olen kasutanud ürdisaia küpsetamisel oma kõige väiksemat silikonvormi (pikkus u 12 cm), mis on eriti mugav, sest võiga määrimine ja küpsetuspaberist riba lõikamine jäävad samuti ära. Kui teen nö normaalsuuruses piklikkusse leiva/keeksivormi (minu oma on 28 cm pikk), siis soovitan koostisosade kogust kahekordistada, sest muidu on see sai liialt madal/õhuke/kitsas – ma ei teagi, mis siis õige omadussõna oleks :)
Linajahu saab jahvatada ise kodus kohviveski abil linaseemnetest, samuti osta poest. Seda valmistab nt Kaarli talu. Hoida tuleks valmis linajahu külmkapis, et kaitsta seda rääsumise eest. Sellised rasvased jahud (sh mandlijahu) säilivad just külmas kõige paremini, sest need on hästi õlirikkad.
Sai on minu arvates eriti maitsev soojana, sest koorik on siis veel pealt krõbe. Jahtunult on ka väga hea ja kui leib kilesse või küpsetuspaberisse mässida, siis säilib see ilusti mitu päeva.
Vaja läheb
30 g linajahu
1 tl soodat
1 tl soola
4 suurt muna
1 sl vedelat mett või vahtrasiirupit
2 sl (extra virgin) oliiviõli
1 sl õunaäädikat
kokku u peotäis tüümiani- ja hakitud rosmariini lehti


