Rabarbriruudud
http://siitnurgastjasealtnurgast.blogspot.com/2013/05/4-aastat-toidublogimist-rabarbriruudud.html
Siit nurgast ja sealt nurgast on 4-aastane. 28. mai 2009 oli see päev, kui ma ma panin siia kirja oma esimese retsepti, selle hapuoblikasupi (ei naera siin midagi, mina ja mu fotoaparaat andsime endast selle pildi tegemisel parima). Väga maitsev supp on ja igal kevadel teen täpselt sellesama retsepti järgi uuesti!
Mäletan täiesti selgelt seda hilisööd, kui ma maakodus, 4-kuune vaikselt unes nohisev Valter kõrval, mõtlesin, et paneks oma peas ja kõikvõimalikel paberilipakatel olevad retseptid ja toiduideed netti ühte kohta kokku. Mõeldud-tehtud! Poole tunni jooksul liitusin Bloggeriga, panin vastsündinule nime, kirjutasin esimese retsepti, lisasin pildi ja vajutasin nüüdseks juba nii omaseks saanud Publish-nuppu. Teadmata, mida see pool tundi tegelikult mu elus tähendab.
Elu teeb tõesti vinkse ja vonkse, nagu mu sõber tavatses öelda. Olen nüüd toidumaailmas sees üleni, pealaest jalatallani, saba ja karvadega. Harrastusel ja tööl ei ole enam mingit vahet, toit ja kõik sellega seonduv ongi see, mida ma teen. Olen end nii sisse mässinud, et tagasiteed enam pole ja mitte mingil juhul seda ei soovikski! Olen õnnelik inimene, et saan tegeleda sellega, mida armastan. Ausalt öeldes ei kujutagi üldse elu enam ette ilma selle mulle nii armsa blogita, teieta, kulla lugejad.
Megasuur aitäh kõigile, kes on mind nende nelja aasta jooksul innustanud, toetanud, sõbraks ja teekaaslaseks olnud. Blogi (ja mind) kommenteerinud, kiitnud, laitnud, klatšinud, lugenud ja vaadanud.
Blogi sünnipäeva tähistamiseks ja kõigi oma armsate blogilugejate ja kaassõltlaste tänamiseks küpsetasin koogi. Tõesti, jube kahju, et ma ei saa ise teile pakkuda tükikest, aga vähemalt on mul tänu blogile võimalus jagada retsepti, et igaüks saaks koogi, kui see talle ahvatlevana tundub, ise järgi proovida.
Idee sai alguse kuulsatest sidruniruutudest (lemon squares), kus muretainapõhjal on pehme ja kleepjas sidrunitäidis. Rabarber sobib sarnasesse kooki suurepäraselt. Lisasin krõmpsuks katteks veel mandlilaaste ja söömisel tõstsin koogiruudu juurde lusikatäie suhkruga purustatud vaarikaid. Siin on magusat ja haput, pehmet ja krõbedat.
Mäletan täiesti selgelt seda hilisööd, kui ma maakodus, 4-kuune vaikselt unes nohisev Valter kõrval, mõtlesin, et paneks oma peas ja kõikvõimalikel paberilipakatel olevad retseptid ja toiduideed netti ühte kohta kokku. Mõeldud-tehtud! Poole tunni jooksul liitusin Bloggeriga, panin vastsündinule nime, kirjutasin esimese retsepti, lisasin pildi ja vajutasin nüüdseks juba nii omaseks saanud Publish-nuppu. Teadmata, mida see pool tundi tegelikult mu elus tähendab.
Elu teeb tõesti vinkse ja vonkse, nagu mu sõber tavatses öelda. Olen nüüd toidumaailmas sees üleni, pealaest jalatallani, saba ja karvadega. Harrastusel ja tööl ei ole enam mingit vahet, toit ja kõik sellega seonduv ongi see, mida ma teen. Olen end nii sisse mässinud, et tagasiteed enam pole ja mitte mingil juhul seda ei soovikski! Olen õnnelik inimene, et saan tegeleda sellega, mida armastan. Ausalt öeldes ei kujutagi üldse elu enam ette ilma selle mulle nii armsa blogita, teieta, kulla lugejad.
Megasuur aitäh kõigile, kes on mind nende nelja aasta jooksul innustanud, toetanud, sõbraks ja teekaaslaseks olnud. Blogi (ja mind) kommenteerinud, kiitnud, laitnud, klatšinud, lugenud ja vaadanud.
Blogi sünnipäeva tähistamiseks ja kõigi oma armsate blogilugejate ja kaassõltlaste tänamiseks küpsetasin koogi. Tõesti, jube kahju, et ma ei saa ise teile pakkuda tükikest, aga vähemalt on mul tänu blogile võimalus jagada retsepti, et igaüks saaks koogi, kui see talle ahvatlevana tundub, ise järgi proovida.
Idee sai alguse kuulsatest sidruniruutudest (lemon squares), kus muretainapõhjal on pehme ja kleepjas sidrunitäidis. Rabarber sobib sarnasesse kooki suurepäraselt. Lisasin krõmpsuks katteks veel mandlilaaste ja söömisel tõstsin koogiruudu juurde lusikatäie suhkruga purustatud vaarikaid. Siin on magusat ja haput, pehmet ja krõbedat.
Põhi
- 200 g nisujahu
- 50 g suhkrut
- 100 g pehmet võid
- noaotsaga soola
- Pehme või segada muuga taignaks
Täidis
Rabarbripüree:
- 350 g rabarbrit
- 60 g suhkrut
Lisaks:
- 4 muna
- 150 g suhkrut
- 60 g nisujahu
- ja veel üks väiksem rabarbrivars
- pealepuistamiseks 50 g mandlilaaste
- kaunistamiseks tuhksuhkrut
- kõrvale pakkumiseks vaarikatoormoosi
Alusta rabarbri röstimisest. Lõika rabarber väiksemateks piklikeks tükkideks, tõsta ahjuvormi. Sega suhkruga läbi ja rösti 200 kraadises ahjus 15 minutit. Lase jahtuda, püreesta. Saad umbes 2,5 dl rabarbripüreed. Sega kokku rabarbripüree, lahtiklopitud munad,
suhkur, jahu.
Tükelda rabarbrivars, laota tükid eelküpsetatud põhjale. Vala peale täidis. Puista sellele mandlilaastud. Küpseta 175 kraadi juures veel 20 minutit.
Puista jahtunud kook üle tuhksuhkruga, paku kõrvale vaarikatoormoosi. Kõige lihtsam moodus praegusel aastaajal selle valmistamiskeks on vajutada sulanud vaarikad koos suhkruga kahvliga katki.
